
Bylo důvodem masivního výpadku elektřiny, který v červenci 2025 zasáhl Prahu a části Česka, přetížení sítě přítokem elektřiny z obnovitelných zdrojů z Německa? Ne, není to pravda: výpadek způsobil pád vysokonapěťového vedení, což potvrdil provozovatel české přenosové soustavy ČEPS i Ministerstvo průmyslu a obchodu. Oba úřady opakovaně vyloučily přeshraniční toky či neregulovaný dovoz obnovitelné energie jako příčinu blackoutu.
Tvrzení se objevilo ve videu (archivováno zde) zveřejněném na TikToku 7. července 2025. Vystupuje v něm bývalá europoslankyně Jana Bobošíková, která je jednou z lídryň koalice Stačilo! do parlamentních voleb v České republice v roce 2025. Bobošíková ve videu říká: „Možná jste si všimli, že vláda okamžitě označila poruchu za čistě technický problém. Podle našich informací a podle našich odborníků to opravdu tak není." V textu, který je napsaný přes video, se uvádí:
Pravda o blackoutu 4.7.25. Lháři z vlády a ČEPS! Data z přenosové soustavy hovoří jasně. Přetoky elektřiny z Německa nebyly regulovány...
Takto vypadal příspěvek na TikToku, když jsme psali tento článek:
(Zdroj: snímek obrazovky z TikToku z 10. 7. 2025, 07:46:55 UTC)
Masivní výpadek elektřiny postihl Česko (archivováno zde) 4. července 2025, jak informoval premiér Petr Fiala na síti X ten samý den. Podle postu ministra dopravy Martina Kupky, také 4.července 2025 na stejné síti, tento bezprecedentní blackout ochromil velkou část Prahy a několik krajů (archivováno zde) na severu a východě republiky. Provozovatel přenosové soustavy ČEPS uvedl již ve 12:31 na síti X (archivováno zde), že bez elektřiny je část sítě včetně většiny hlavních rozvoden.
Ministerstvo průmyslu oznámilo ve 13:01 (archivováno zde), že se porucha „nachází na páteřní síti vedení velmi vysokého napětí". ČEPS upřesnil ve 13:12, že blackout začal pádem (archivováno zde) fázového vodiče na vedení V411 (archivováno zde). Podle zjištění ČEPS tedy prasklo jedno z lan pod zvláště vysokým napětím, kterým proud teče mezi rozvodnami Hradec a Vyškov v Ústeckém kraji.
Zatímco opoziční politici, jako například Bobošíková (archivováno zde) z hnutí Stačilo!, spekulovali (archivováno zde), že výpadek zapříčinila údajně přetížená síť kvůli neregulovanému přílivu obnovitelné energie z Německa, ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček tyto domněnky odmítl.
Vlček potvrdil 5. července 2025 (archivováno zde) na svém účtu na síti X, že za incident mohl přetržený vodič. Veřejnost také ujistil, že blackout neměl nic společného s přechodem na obnovitelné zdroje nebo klimatickou politikou Evropské unie, známou jako Green Deal.
„Nešlo o problém s regulací obnovitelných zdrojů, ani o přetížení přeshraničních toků. Výpadek způsobila čistě technická závada na hlavní páteřní lince. V tuto chvíli je to jediná známá příčina," napsal Vlček na síti X.
Předseda představenstva ČEPS Martin Durčák řekl na tiskové konferenci 10. července 2025 (archivováno zde), že elektřina ze zahraničí nepřetěžovala poškozené vedení ani před výpadkem, ani později během dne. Durčák uvedl, že se zkoumá, proč se lano přetrhlo, přičemž vyloučil zásah třetí osoby.
Podle člena představenstva ČEPS Pavla Šolce byly toky zahraniční elektřiny v české přenosové soustavě před i po blackoutu „poměrně standardní, běžně bývají i významně vyšší". ČEPS zveřejnil stav dovozu a tranzitu elektřiny před incidentem v prezentaci (archivováno zde) na svých webových stránkách. Veřejnosti taky poskytnul fotografii spadlého vysokonapěťového lana.
(Zdroj: snímek obrazovky z prezentace na webu ČEPS z 15. 7. 2025, 07:46:55 UTC)
Programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák (archivováno zde) připomněl, že od roku 2017 zajišťují ochranu české přenosové soustavy před neplánovanými nápory elektřiny ze zahraničí čtyři regulační transformátory (archivováno zde) nainstalované u německých hranic. „V tomto případě je však nebylo nutné použít," řekl Sedlák v telefonickém rozhovoru pro Lead Stories 14. července 2025. "Problém byl striktně technický, a to na české straně."