
Způsobuje očkování nárůst počtu případů rakoviny jak ve světě, tak v České republice? Ne, není to pravda: neexistuje žádný důvěryhodný vědecký výzkum, který by spojoval vakcíny, včetně těch využívajících mRNA technologii, s vyšším výskytem nádorových onemocnění v populaci nebo mezi mladšími lidmi. Podle odborníků hraje roli řada faktorů včetně stárnutí populace, životního stylu, stravovacích návyků nebo i změn střevního mikrobiomu.
Tvrzení se objevilo ve videu (archivovaném zde), které bylo zveřejněno na TikToku 1. července 2025. Obsahuje snímek obrazovky zpravodajského článku s titulkem: „Alarmující data: Rakoviny v Česku dramaticky přibývá. Na co si dát pozor?" Text napsaný přes screenshot uvádí:
Dejte si pozor na očkování !! !! !!
Takto vypadal příspěvek na TikToku, když jsme psali tento článek:
(Zdroj: snímek obrazovky z TikToku ze 3. 7. 2025, 07:46:55 UTC)
Neexistují žádné důvěryhodné vědecké důkazy (archivováno zde), které by spojovaly vakcíny, včetně mRNA vakcín (archivováno zde) proti onemocnění COVID-19, se vznikem, návratem nebo zhoršením rakoviny (archivováno zde). Významná výzkumná onkologická pracoviště, jako je americký Národní institut pro výzkum rakoviny (The National Cancer Institute) (archivováno zde), potvrzují, že vakcíny jsou bezpečné a účinné i pro onkologické pacienty nebo lidi, kteří se z rakoviny vyléčili.
Výzkum rakoviny nepodporuje (archivováno zde) některá tvrzení odpůrců očkování jako například to o existenci takzvané turbo rakoviny vyvolané mRNA vakcínami. Dezinformace o vakcínách a rakovině často vycházejí z chybné interpretace dat. Server Lead Stories už takové zneužití klinické studie popsal zde. Článek mimo jiné vysvětluje, že turbo rakovina není uznávaný lékařský termín.
Výše uvedené video obsahuje snímek obrazovky článku ze série o českém zdravotnictví, který vyšel na zpravodajském webu Seznam Zprávy 30. června 2025. Píše se v něm, že za posledních třicet pět let vzrostl počet případů výskytu rakoviny víc než čtyřikrát. Zatímco v roce 1990 bylo v Česku 158 170 lidí, kteří právě měli nebo v minulosti prodělali rakovinu, v roce 2023 jich bylo už 679 445, uvedly Seznam Zprávy v infografice s odkazem na data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (archivováno zde). Očkování článek vůbec nezmiňuje.
Podle onkologa a ředitele Národního ústavu pro výzkum rakoviny (archivováno zde) Aleksiho Šeda za nárůst výskytu rakoviny částečně může stárnutí populace.
O jednotky procent ročně přibývá i počet mladších pacientů, uvádí Šedo. „Nárůst rakoviny u mladých má řadu známých, ale velmi pravděpodobně i neznámých příčin," napsal profesor Šedo v e-mailu pro Lead Stories z 9. července 2025. Řadí mezi ně změny v životním stylu, stravě a složení střevního mikrobiomu, dále obezitu, zhoršené ukazatele metabolického zdraví nebo znečištění životního prostředí. Významnou roli hraje také lepší diagnostika a vyšší dostupnost screeningů, které ale umožňují časnou léčbu, popisuje Šedo.
Šedo upozorňuje, že vakcíny patří k „nejlépe studovaným" a „nejbezpečnějším preventivním nástrojům" v moderní medicíně. „Souvislost mezi očkováním a nárůstem rakoviny či autismu nebyla nikdy prokázána seriózním vědeckým výzkumem," napsal Šedo. "Naopak některé vakcíny, například proti HPV nebo hepatitidě B, proti rakovině chrání."